What's on in Parliament


Select a date
None
Commons sitting days
Lords sitting days

Tuesday 28 March 2017

Print Events
Loading...

The edited verbatim report of proceedings in the Commons and the Lords on this date can be found in the Official Report (Hansard)

Read the Official Report (Hansard)

Transcripts of select committee evidence sessions that took place on this date are published on the relevant committee's pages.

View the Committee A-Z

Main Chamber

11.30 am

Oral questions

Foreign and Commonwealth Office, including Topical Questions

Statement

Northern Ireland political developments - James Brokenshire

Ten Minute Rule Motion

Family Justice - Suella Braverman

Legislation

Neighbourhood Planning Bill - Consideration of Lords amendments - Sajid Javid

Backbench Business

The Conflict in Yemen

Adjournment

Health and safety in the mining industry - Hannah Bardell

Westminster Hall

9.30 am - 11.00 am

Westminster Hall debate

Preventing avoidable sight loss (Nominated by the Backbench Business Committee) - Ms Nusrat Ghani

11.00 am - 11.30 am

Westminster Hall debate

Children's health and access to milk in educational settings - Mary Glindon

2.30 pm - 4.00 pm

Westminster Hall debate

Funding for the National Spitfire Project - Royston Smith

4.00 pm - 4.30 pm

Westminster Hall debate

Government policy on hereditary peers in the House of Lords - David Hanson

4.30 pm - 5.30 pm

Westminster Hall debate

Implementing the UK Strategy for Rare Diseases - Ben Howlett

General Committees

9.25 am

Public Bill Committee

Prisons and Courts Bill

Location: The Boothroyd Room, Portcullis House

2.00 pm

Public Bill Committee

Prisons and Courts Bill

Location: The Boothroyd Room, Portcullis House

2.30 pm

Seventh Delegated Legislation Committee

Draft Armed Forces Act (Continuation) Order 2017

Location: Room 9, Palace of Westminster

Select Committees

9.10 am

Defence Committee - Oral Evidence Session

Dr Shannon May, Co-Founder, Bridge International Academies
Rt Hon Lord Bates, Minister of State for International Development
Anna Wechsberg, Policy Director, Policy and Global Programmes, Department for International Development

Location: The Wilson Room, Portcullis House

9.30 am

Oral Evidence Session

Lindsay Judge, Senior Research and Policy Analyst, The Resolution Foundation
Tim Thomas, Director of Employment and Skills Policy, EEF
Steve Turner, Assistant General Secretary, Unite the Union
David Camp, Chief Executive, Association of Labour Providers
Ben Grover, External Policy Adviser, Association of Recruitment Consultancy
Jennifer Hardy, Finance Director, Transline
Adrian Gregory, Director, Extraman Ltd
Tim Roache, General Secretary, GMB

Location: Room 6, Palace of Westminster

9.45 am

Oral Evidence Session

Professor Paul Senior, Chair, Probation Institute
Helen Schofield, Acting Chief Executive, Probation Institute
Ian Lawrence, General Secretary, NAPO
Ben Priestly, National Officer, Unison
Gabriel Amahwe, Director of Probation, Thames Valley Community Rehabilitation Company
Mike Malden, Chair, Achieving Real Change in Communities (ARCC)
Bronwen Elphick, CEO, Durham Tees Valley Community Rehabilitation Company

Location: The Thatcher Room, Portcullis House

2.15 pm

Oral Evidence Session

Gloria Laycock, Professor of Crime Science, University College London
Tim Newburn, Professor of Criminology and Social Policy, London School of Economics and Political Science
Andromachi Tseloni, Professor of Quantitative Criminology, Nottingham Trent University
Katy Barrow-Grint, Chief Inspector, Local Policing, Thames Valley Police
Tom Gash, Honorary Senior Lecturer, Jill Dando Institute of Security and Crime Science, University College London
Blair Gibbs, Expert Advisor, Behavioural Insights Team, and Associate, Crest Advisory
Dr Rick Muir, Director, Police Foundation

Location: The Grimond Room, Portcullis House

2.30 pm

Administration Committee - Oral Evidence Session

Members of Parliament

Location: Room 16, Palace of Westminster

3.00 pm

Oral Evidence Session

Dr Paola Subacchi, Chatham House
Duncan Innes-Ker, The Economist Intelligence Unit
Guy de Jonquieres, ECIPE
Stephen Phillips, China Britain Business Council
Dr Yu Jie, LSE IDEAS
Gary Campkin, Director, Policy and Strategy, The CityUK

Location: The Thatcher Room, Portcullis House

3.30 pm

Oral Evidence Session

Alex Hall, Director, Europe’s Defence, Security and Infrastructure Research Group, RAND
James Black, Analyst, RAND Europe's Defence and Security team
Professor John Bew, Policy Exchange
The Honorable Franklin Kramer, Atlantic Council

Location: The Wilson Room, Portcullis House

3.45 pm

Oral Evidence Session

Marcus Jones MP, Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Local Government), Department for Communities and Local Government
John Hall, Deputy Director Housing Support, Department for Communities and Local Government
Caroline Nokes MP, Parliamentary Under Secretary of State for Welfare Delivery, Department for Work and Pensions
Peter Searle, Director, Working Age Benefits, Department for Work and Pensions

Location: Other - Joint with Work and Pensions

3.45 pm

Oral Evidence Session

Marcus Jones MP, Minister for Local Government, Department for Communities and Local Government
John Hall, Deputy Director, Supported Housing, Department for Communities and Local Government
Caroline Nokes MP, Parliamentary Under Secretary of State for Welfare Delivery, Department for Work and Pensions
Peter Searle, Strategy Director, Working Age Benefits, Department for Work and Pensions

Location: Room 15, Palace of Westminster

Joint Committees

No business scheduled

Show Events from
All
Main Chamber
Westminster Hall
General Committees
Select Committees
Joint Committees

Share this page

Version: 2020.1.5.0