What's on in Parliament


Select a date
None
Commons sitting days
Lords sitting days

Wednesday 01 May 2019

Print Events
Loading...

The edited verbatim report of proceedings in the Commons and the Lords on this date can be found in the Official Report (Hansard)

Read the Official Report (Hansard)

Transcripts of select committee evidence sessions that took place on this date are published on the relevant committee's pages.

View the Committee A-Z

Main Chamber Click here to watch

11.30 am

Oral questions

International Development (including Topical Questions)

12.00 pm

Prime Minister's Question Time

Ministerial statement

British steel EU ETS compliance - Greg Clark

Ten Minute Rule Motion

Police Officer Training (Autism Awareness) - Ann Clwyd

Opposition Day Debate

Environment and climate change - Jeremy Corbyn, Rebecca Long Bailey, Sue Hayman, Barry Gardiner, Valerie Vaz, Mr Nicholas Brown

Adjournment

Children's funeral fund - Carolyn Harris

Westminster Hall

9.30 am

Westminster Hall debate

District council finances - Mark Pawsey

11.00 am

Westminster Hall debate

Effect on landowners of the proposed England Coastal Path - Gordon Henderson

2.30 pm

Westminster Hall debate

Facial recognition and the biometrics strategy - Darren Jones

4.00 pm

Westminster Hall debate

Contribution of the Jain community to the UK - Gareth Thomas

4.30 pm

Westminster Hall debate

Future international trade opportunities for the UK - Craig Tracey

General Committees

2.30 pm

First Delegated Legislation Committee

Higher Education (Registration Fees) (England) Regulations 2019 (S.I., 2019, No. 543)

Location: Room 9, Palace of Westminster

Select Committees

9.15 am

Exiting the European Union - Oral Evidence Session
The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal

David Henig Director, UK Trade Policy Project at European Centre for International Political Economy (ECIPE)
Sam Lowe, Research Fellow, Centre for European Reform
Dr Pinar Artiran, WTO Chair Holder, Assistant Professor, Faculty of Law, Istanbul Bilgi University
Ruth Lea CBE, Economic Advisor, Arbuthnot Banking Group

Location: The Boothroyd Room, Portcullis House

9.30 am

Northern Ireland Affairs - Oral Evidence Session
Tourism in Northern Ireland

Odhran Dunne, General Manager, Visit Derry
Gerry Lennon, Chief Executive, Visit Belfast

Location: Room 18, Palace of Westminster

9.30 am

High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill - Oral Evidence Session
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill

AP2: 61 Colwich Parish Council - Petitioners
AP2: 57 Stafford Borough Council - Petitioner
AP2: 40 Maximus Straetgic Stafford - Petitioner
AP2: 77 Brandon Muir and Williams families, etc - Petitioners
AP2: 9 Hopton and Coton Parish Council - Petitioners

Location: Room 5, Palace of Westminster

9.30 am

Work and Pensions - Oral Evidence Session
Universal Credit: ‘natural’ migration

Alok Sharma MP, Minister of State for Employment, Department for Work and Pensions
John-Paul Marks, Director General, Work and Health, Department for Work and Pensions
Neil Couling, Director General, Change Group, Department for Work and Pensions

Location: Room 8, Palace of Westminster

9.40 am

Health and Social Care - Oral Evidence Session
NHS Long-term Plan: legislative proposals

Christian Dingwall, Partner, Browne Jacobson LLP
Sharon Lamb, Partner, McDermott Will and Emery
David Lock, Landmark Chambers
Charlotte Augst, Chief Executive, National Voices
Sir Robert Francis, Chair, Healthwatch
Professor Jo Pritchard, Consultant - Health and Social Care, Social Enterprise UK
Beth Capper, Head of Programmes, Richmond Group

Location: The Grimond Room, Portcullis House

9.45 am

Transport - Oral Evidence Session
Active travel

Mike Wilson, Chief Highways Engineer, Highways England
Richard Leonard, Head of Road Safety, Highways England
Jesse Norman MP, Minister of State, Department for Transport
Guy Boulby, Head of Cycling and Walking, Department for Transport
Kevin Golding-Williams, Head of Cycling and Walking Policy, Department for Transport

Location: Room 16, Palace of Westminster

10.00 am

International Trade - Oral Evidence Session
UK investment policy

Dr David Collins, Professor of International Economic Law, City, University of London
Ruth Bergan, Coordinator, Trade Justice Movement
Pia Eberhardt, Researcher and campaigner, Corporate Europe Observatory
Stephen Adams, Senior Director, Global Counsel
Jack Knight, Deputy Chief Executive, Investment Association
Jonathan Geldart, Regional Chair for Yorkshire and Humber, Institute of Directors

Location: The Wilson Room, Portcullis House

10.00 am

Education - Oral Evidence Session
Opportunity areas

Lauren Barnett, member, Norwich Opportunity Area Youth Board
Simon Carnall, member, Derby Opportunity Area Partnership Board
Graham Cowley, Chair, Blackpool Opportunity Area Partnership Board
Clare Hutchinson, member, Oldham and Bradford Opportunity Areas Partnership Boards
Duncan Jacques, member, Bradford Opportunity Area Partnership Board
Dr Fiona McMillan, Chair, West Somerset Opportunity Area Partnership Board
Chris Starkie, member, Norwich and Ipswich Opportunity Areas Partnership Boards
Nicola Swaney, member, Derby Opportunity Area Partnership Board

Location: Room 15, Palace of Westminster

10.00 am

Women and Equalities - Oral Evidence Session
Health and social care and LGBT communities

Professor Carrie Llewellyn, Professor of Applied Behavioural Medicine, Brighton and Sussex Medical School
Wendy Irwin, Diversity and Equalities Coordinator, Royal College of Nursing
Dr Duncan Shrewsbury, Local medical director, Practice Plus Brighton
Sophie Meagher, Policy Officer, LGBT Foundation

Location: The Thatcher Room, Portcullis House

10.15 am

Scottish Affairs - Oral Evidence Session
Access to Financial Services

Chris Hemsley, Co-Managing Director, Payment Systems Regulator
Matthew Cherry, Chief Economist Payment Systems Regulator
Dave Pickering, Chief Executive, Lending Standards Board
Liz Thompson, Head of Compliance, LSB

Location: Room 6, Palace of Westminster

2.15 pm

Treasury - Oral Evidence Session
The work of the Court of the Bank of England

Bradley Fried, Chair of Court of the Bank of England
Dorothy Thompson, Chair of the Audit & Risk Committee
Diana Mary Harding, Chair of the Remuneration Committee, Court of Directors, Bank of England

Location: The Thatcher Room, Portcullis House

2.30 pm

Public Accounts - Oral Evidence Session
Submarine defueling and dismantling

David Goldstone, Chief Operating Officer, Ministry of Defence
Rear Admiral Tim Hodgson, Defence Nuclear Organisation Sub Cap Director, Ministry of Defence
Ian Booth, Chief Executive, Submarine Delivery Agency
Archie Bethel, Chief Executive, Babcock International Group

Location: Room 8, Palace of Westminster

3.00 pm

Liaison - Oral Evidence Session
Evidence from the Prime Minister: Brexit

Rt Hon Theresa May MP, Prime Minister

Location: The Grimond Room, Portcullis House

Joint Committees

3.15 pm

Human Rights - Oral Evidence Session
Democracy, free speech and freedom of association

Rebecca Stimson, UK Head of Public Policy, Facebook
Katy Minshall, Head of UK Government, Public Policy and Philanthropy, Twitter

Location: Other - Committee Room 1

Show Events from
All
Main Chamber
Westminster Hall
General Committees
Select Committees
Joint Committees

Share this page

Version: 4.24.1.14764