What's on in Parliament


Select a date
None
Commons sitting days
Lords sitting days

Wednesday 08 May 2019

Print Events
Loading...

The edited verbatim report of proceedings in the Commons and the Lords on this date can be found in the Official Report (Hansard)

Read the Official Report (Hansard)

Transcripts of select committee evidence sessions that took place on this date are published on the relevant committee's pages.

View the Committee A-Z

Main Chamber Click here to watch

11.30 am

Oral questions

Scotland

12.00 pm

Prime Minister's Question Time

Urgent question

Iranian nuclear deal - Mr John Baron

Presentation of Bill

Parliamentary Buildings (Restoration and Renewal) - Andrea Leadsom

Ten Minute Rule Motion

Pension Charges - Ms Angela Eagle

Opposition Day Debate

TV licences for over-75s

Adjournment

Full time social action - Ben Bradley

Westminster Hall

9.30 am

Westminster Hall debate

Report of the Children's Future Food inquiry - Kerry McCarthy

11.00 am

Westminster Hall debate

Future of military aircraft manufacturing in the UK - Mark Menzies

2.30 pm

Westminster Hall debate

Fair treatment for Commonwealth personnel in the armed forces - Mr Paul Sweeney

4.00 pm

Westminster Hall debate

Effect of High Speed Two on the villages of Hollins Green, Culcheth and Croft - Helen Jones

4.30 pm

Westminster Hall debate

Human rights in West Papua - Robert Courts

General Committees

2.30 pm

Fourth Delegated Legislation Committee

Draft Higher Education (Monetary Penalties and Refusal to Renew an Access and Participation Plan) (England) Regulations 2019

Location: Room 9, Palace of Westminster

Select Committees

9.15 am

Exiting the European Union - Oral Evidence Session
The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal

Sir Jonathan Faull, Chair of European Public Affairs, Brunswick Group
Larissa Brunner, Policy Analyst, European Policy Centre
Charles Grant, Director, Centre for European Reform

Location: The Boothroyd Room, Portcullis House

9.30 am

Work and Pensions - Oral Evidence Session
Universal Credit: In-work progression

Stephen Evans, Chief Executive, Learning and Work Institute
Tony Wilson, Director, Institute for Employment Studies
Julia Waltham, Head of Policy and Public Affairs, Working Families
Laura Dewar, Policy Officer, Gingerbread
Amanda Faull, Partnerships and Development Manager, Timewise Foundation
Sharlene McGee, Policy and Research Manager, Leonard Cheshire Disability

Location: Room 16, Palace of Westminster

9.30 am

Northern Ireland Affairs - Oral Evidence Session
Changes to NI Renewable Heat Incentive payments

Noel Lavery, Permanent Secretary
Richard Rodgers, Head of Energy
Jamie Warnock, Renewable Heat Incentive Task Force, Department for the Economy

Location: Room 8, Palace of Westminster

9.30 am

High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill - Oral Evidence Session
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill

10/AP2: 60 B and R Deane - Petitioners
AP2: 44 David and Susan Sant - Petitioners
11/AP2: 37 John, Dorothy and John Moss t/a JE DM and JE Moss - Petitioners
AP2: 25 Ingestre Park Golf Club - Petitioner
Ingestre with Tixall Parish Council - Petitioners
AP2: 81 Jeremy Lefroy MP - Petitioner
AP2: 7 Philip and Sue Proudlove - Petitoners

Location: Room 5, Palace of Westminster

9.45 am

Transport - Oral Evidence Session
Railways: Update with the Rail Minister

Andrew Jones MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport
Polly Payne, Director General, Rail Group, Department for Transport

Location: Room 18, Palace of Westminster

10.00 am

Education - Oral Evidence Session
Special educational needs and disabilities

Terry Reynolds, Director for Education and Skills, London Borough of Newham
Stuart Gallimore, Director of Children’s Services, East Sussex County Council

Location: Room 15, Palace of Westminster

10.00 am

Women and Equalities - Oral Evidence Session
Enforcing the Equality Act: the law and the role of the Equality and Human Rights Commission

Melanie Field, Executive Director, Equality and Human Rights Commission
Stephen Lodge, Senior Principal Lawyer, Equality and Human Rights Commission

Location: The Thatcher Room, Portcullis House

10.00 am

Business, Energy and Industrial Strategy - Oral Evidence Session
Clean Growth Strategy and International Climate Change Targets

Chris Stark, Chief Executive, Committee on Climate Change
Professor Albert Klein-Tank, Director, Met Office Hadley Centre for Climate Science and Services
Baroness Brown of Cambridge, Deputy Chair, Committee on Climate Change
Nick Molho, Executive Director, Aldersgate Group
Will Webster, Energy Policy Manager, Oil & Gas UK
Nick Robins, Professor in Practice - Sustainable Finance, Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment, London School of Economics

Location: The Grimond Room, Portcullis House

10.00 am

Home Affairs - Oral Evidence Session
Serious violence

Victoria Atkins MP, Parliamentary Under Secretary of State for Crime, Safeguarding and Vulnerability
Dan Greaves, Crime Director for the Crime, Policing and Fire Group, Home Office

Location: Room 6, Palace of Westminster

10.00 am

International Trade - Oral Evidence Session
Trade in services

Professor Panos Delimatsis, Director of Tilburg Law and Economics Center, Tilburg University
Dmitry Grozoubinski, Founder of ExplainTrade.com
Dr Billy Melo Araujo, Lecturer in EU Law, Queen's University Belfast
Quan Zhao, Trade in Services Adviser, International Trade Centre
Nick Ashton-Hart, Geneva Representative of the Digital Trade Network
Giles Derrington, Head of Policy: Brexit, International and Economics, techUK
Andrew Fray, Managing Director, Interxion UK
Anna Fielder, Senior Policy Advisor, Transatlantic Consumer Dialogue

Location: The Wilson Room, Portcullis House

2.00 pm

High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill - Oral Evidence Session
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill

As for morning session unless already heard

Location: Room 5, Palace of Westminster

2.15 pm

Liaison Committee Sub-committee on the effectiveness and influence of the select committee system - Oral Evidence Session
The effectiveness and influence of the select committee system

Ruth Chambers, Senior Parliamentary Affairs Associate, Green Alliance
Kayley Hignell, Head of Policy (Families, Welfare and Work), Citizens’ Advice
Mark Lloyd, Chief Executive, Local Government Association
Ed Cox, Director of Public Services and Communities, RSA
Professor Adam Cygan, Leicester Law School, University of Leicester
Dr Catherine Haddon, Senior Fellow, Institute for Government
Dr Holger Hestermeyer, Shell Reader in International Dispute Resolution, King’s College London
Dr Jack Simson Caird, Senior Research Fellow in Parliaments and the Rule of Law, Bingham Centre for the Rule of Law

Location: The Grimond Room, Portcullis House

2.15 pm

Digital, Culture, Media and Sport - Oral Evidence Session
The work of the Department for Digital, Culture, Media and Sport

Rt Hon Jeremy Wright QC MP, Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport

Location: Room 6, Palace of Westminster

2.15 pm

Treasury - Oral Evidence Session
The work of the Debt Management Office

Sir Robert Stheeman, Chief Executive, Debt Management Office
Jo Whelan, Deputy Chief Executive and Co-Head of Policy and Markets, Debt Management Office
Jim Juffs, Chief Operating Officer, Debt Management Office

Location: The Thatcher Room, Portcullis House

2.30 pm

Public Accounts - Oral Evidence Session
Military homes

Stephen Lovegrove, Permanent Secretary, Ministry of Defence
Lt Gen Richard Nugee, Chief of Defence People, Ministry of Defence
Graham Dalton, Chief Executive, Defence Infrastructure Organisation
Henry Lloyd, Director, UK Government Investments

Location: Room 8, Palace of Westminster

4.00 pm

Environmental Audit - Oral Evidence Session
Voluntary National Review of UK progress against the Sustainable Development Goals

Baroness Sugg CBE, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for International Development
Neil Briscoe, Head, Global Partnerships and Multilateral Effectiveness Department, Department for International Development

Location: The Wilson Room, Portcullis House

Joint Committees

3.15 pm

Human Rights - Oral Evidence Session
Democracy, free speech and freedom of association

Max Hill QC, Director of Public Prosecutions, Crown Prosecution Service
Cressida Dick CBE QPM, Commissioner, Metropolitan Police
Neil Basu QPM, Assistant Commissioner, Specialist Operations, Metropolitan Police Service
Commander Jane Connors, Commander Major Operations, Metropolitan Police Service

Location: Other - Committee Room 1

Show Events from
All
Main Chamber
Westminster Hall
General Committees
Select Committees
Joint Committees

Share this page

Version: 4.24.1.14764