What's on in Parliament


Select a date
None
Commons sitting days
Lords sitting days

Tuesday 17 November 2020

Print Events
Loading...

The edited verbatim report of proceedings in the Commons and the Lords on this date can be found in the Official Report (Hansard)

Read the Official Report (Hansard)

Transcripts of select committee evidence sessions that took place on this date are published on the relevant committee's pages.

View the Committee A-Z

Main Chamber

11.30 am

Oral questions

Health and Social Care (including Topical Questions)

Urgent question

To ask the Secretary of State for International Trade if she will make a statement on the proposed parliamentary scrutiny of future Continuity Trade Agreements - Emily Thornberry

Ten Minute Rule Motion

Doctors and Nurses (Developing Countries) - Mr Andrew Mitchell

Legislation

National Security And Investment Bill: second reading

Motion

Motion to approve a money resolution relating to the Botulinum Toxin and Cosmetic Fillers (Children) Bill
- Jesse Norman

Adjournment

Permanent 18-tonne weight limit for Cleveland Bridge - Wera Hobhouse

Westminster Hall

9.30 am

Westminster Hall debate

The covid-19 outbreak and employment rights - Gavin Newlands

11.00 am - 11.30 am

Westminster Hall debate

Disabled access at leisure facilities - Siobhan Baillie

2.30 pm - 4.00 pm

Westminster Hall debate

UK support for an international fund for Israeli-Palestinian peace - Catherine McKinnell

4.00 pm - 4.30 pm

Westminster Hall debate

Integrated Rail Plan and High Speed Two - Darren Henry

4.30 pm - 5.30 pm

Westminster Hall debate

Support for SMEs and the net zero target - Kevin Hollinrake

General Committees

9.25 am - 11.25 am

Environment Bill - Debate
Further to consider the Bill

(at 9:25 am)

Location: Room 10, Palace of Westminster

9.25 am - 10.55 am

Second Delegated Legislation Committee - Debate
The draft Audiovisual Media Services (Amendment) (EU Exit) Regulations 2020

(at 9:25 am)

Location: Room 9, Palace of Westminster

9.25 am - 11.25 am

Financial Services Bill - Oral evidence
To Consider the Bill

(at 9:25 am)

Victoria Saporta, Victoria Saporta, Executive Director of Prudential Policy, Prudential Regulation Authority

Sheldon Mills, Interim Executive Director of Strategy and Competition, Financial Conduct Authority

Edwin Schooling Latter, Head of Markets Policy, Financial Conduct Authority

Location: The Boothroyd Room, Portcullis House

2.00 pm - 5.00 pm

Environment Bill - Debate
Further to consider the Bill

(at 2:00 pm)

Location: Room 10, Palace of Westminster

2.00 pm - 5.00 pm

Financial Services Bill - Oral evidence
Further to Consider the Bill

(at 2:00 pm)

Chris Cummings, Chief Executive, Investment Association

Location: The Boothroyd Room, Portcullis House

2.30 pm - 4.00 pm

Third Delegated Legislation Committee - Debate
The draft European Union (Withdrawal) Act 2018 (Relevant Court) (Retained EU Case Law) Regulations 2020

(at 2:30 pm)

Location: Room 14, Palace of Westminster

2.30 pm - 4.00 pm

Fourth Delegated Legislation Committee - Debate
To consider the motion in the name of Mr Jacob Rees-Mogg relating to the Electoral Commission

(at 2:30 pm)

Location: Room 11, Palace of Westminster

3.00 pm - 4.00 pm

Monken Hadley Common Bill Unopposed Bill Committee - Oral evidence
To Consider the Bill

(at 3:10 pm)

Location: Room 9, Palace of Westminster

Select Committees

8.55 am - 11.30 am

Public Administration and Constitutional Affairs Committee - Oral evidence
The work of the Cabinet Office

(at 9:30 am)

Lord Sedwill

Location: The Macmillan Room, Portcullis House

9.00 am - 12.30 pm

Digital, Culture, Media and Sport Committee - Oral evidence
The future of public service broadcasting

(at 9:30 am)

Dr Caitriona Noonan, Senior Lecturer, Media and Communication in the School of Journalism, Media and Cultural Studies, Cardiff University

Professor Jeanette Steemers, Professor of Culture, Media & Creative Industries, King’s College London

Professor Philip Schlesinger, Professor in Cultural Theory, Glasgow University

(at 10:15 am)

John McVay OBE, Chief Executive, Pact

Jacqueline Baker, Co-founder, B Inclusive Task Force

Location: The Wilson Room, Portcullis House

9.00 am - 11.30 am

Health and Social Care Committee - Oral evidence
Workforce burnout and resilience in the NHS and social care

(at 9:30 am)

Dr Chaand Nagpaul, Chair, Council of the British Medical Association

Denise Crouch, Macmillan Lead Cancer Nurse

(at 10:15 am)

Dr Adrian James, President, Royal College of Psychiatrists

Paul Farmer, Chief Executive, Mind - on behalf of Our Frontline

Professor Dame Clare Gerada, Medical Director, Practitioner Health

Vic Rayner, Executive Director, National Care Forum

Location: Room 6, Palace of Westminster

9.30 am - 12.00 pm

Education Committee - Oral evidence
Left behind white pupils from disadvantaged backgrounds

(at 10:00 am)

Helena Mills CBE, Chief Executive Officer, BMAT Education

Nick Hurn OBE, Chief Executive Officer, Bishop Wilkinson Catholic Education Trust

Clementine Stewart, Vice-Chair of Governors, Langford Primary School

Claire-Marie Cuthbert, Chief Executive Officer, Evolve Trust

Andrew Smith, Chief Executive Officer, Learning Pathways Academy

Ruth Robinson, Executive Principal, Swindon and Nova Hreod Academies

Location: Virtual Meeting

10.00 am - 12.30 pm

Business, Energy and Industrial Strategy Committee - Oral evidence
The impact of coronavirus on businesses and workers

(at 10:30 am)

Helen Dickinson OBE, Chief Executive, The British Retail Consortium

Mike Cherry OBE, National Chair, Federation of Small Businesses

Kate Nicholls, Chief Executive, UKHospitality

Ralph Findlay, Chief Executive, Marston's PLC

Humphrey Cobbold, Chief Executive, PureGym

(at 11:45 am)

Dr Sonali Joshi, Founder and Director of Policy and Communications, ExcludedUK

Paul Fleming, General Secretary, Equity

Tony Dale, Head of Research, Union of Shop, Distributive and Allied Workers

Mike Brewer, Deputy Chief Executive and Chief Economist, Resolution Foundation

Henry Chango Lopez, General Secretary, Independent Workers Union of Great Britain

Location: Room 5, Palace of Westminster

11.00 am - 12.15 pm

Home Affairs Committee - Private Meeting

12.30 pm - 2.00 pm

Finance Committee (Commons) - Private Meeting

1.30 pm - 4.00 pm

Defence Committee - Oral evidence
Defence industrial policy: procurement and prosperity

(at 2:00 pm)

Jeremy Quin MP, Minister for Defence Procurement, Ministry of Defence

Damian Parmenter, Director, Defence & Security Industrial Strategy, Ministry of Defence

Huw Walters, Director, Economic Security and Prosperity, Ministry of Defence

Air Marshal Richard Knighton CB, Deputy Chief of the Defence Staff (Military Capability), Ministry of Defence

Location: The Macmillan Room, Portcullis House

1.45 pm - 5.00 pm

Environment, Food and Rural Affairs Committee - Oral evidence
Labour in the food supply chain

(at 2:30 pm)

Victoria Prentis

Kevin Foster

Tim Mordan, Head of Farming - Innovation, Productivity and Science, Defra

Philippa Rouse, Director, Future Border & Immigration System Directorate, Home Office

Location: Room 5, Palace of Westminster

1.45 pm - 5.00 pm

Foreign Affairs Committee - Oral evidence
The UK’s role in strengthening multilateral organisations

(at 2:30 pm)

Professor James Bacchus, Distinguished Professor of Global Affairs and Director of the Centre for Global Economic and Environmental Opportunity, University of Central Florida

(at 3:00 pm)

Dr Liam Fox

(at 3:30 pm)

Dr Yanzhong Huang, Senior Fellow for Global Health, Council on Foreign Relations

Harpinder Collacott, Executive Director, Development Initiatives

Location: Room 6, Palace of Westminster

1.45 pm - 5.00 pm

Justice Committee - Oral evidence
The Coroner Service

(at 2:30 pm)

Derek Winter DL, Deputy Chief Coroner for England and Wales

Her Honour Judge Alexia Durran, Deputy Chief Coroner for England and Wales

His Honour Judge Mark Lucraft QC, Chief Coroner of England and Wales

(at 3:30 pm)

Alex Chalk MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Ministry of Justice

Judith Bernstein, Head of coroners, inquests and inquiries policy team, Ministry of Justice

Location: The Wilson Room, Portcullis House

2.00 pm - 4.30 pm

International Development Committee - Oral evidence
Sexual exploitation and abuse in the aid sector: next steps

(at 2:30 pm)

Rt Hon James Cleverly MP, Minister of State for the Middle East and North Africa, Foreign, Commonwealth & Development Office

Peter Taylor, Head, Safeguarding Unit, Foreign, Commonwealth & Development Office

Location: Virtual meeting

3.00 pm - 4.00 pm

Transport Committee - Private Meeting

3.30 pm - 4.00 pm

Women and Equalities Committee - Private Meeting

4.00 pm - 5.00 pm

Backbench Business Committee - Private Meeting

Joint Committees

No business scheduled

Show Events from
All
Main Chamber
Westminster Hall
General Committees
Select Committees
Joint Committees

Share this page

Version: 2020.1.5.0