What's on in Parliament


Select a date
None
Commons sitting days
Lords sitting days

Wednesday 18 November 2020

Print Events
Loading...

The edited verbatim report of proceedings in the Commons and the Lords on this date can be found in the Official Report (Hansard)

Read the Official Report (Hansard)

Transcripts of select committee evidence sessions that took place on this date are published on the relevant committee's pages.

View the Committee A-Z

Main Chamber

11.30 am

Oral questions

Wales

12.00 pm

Prime Minister's Question Time

Urgent question

To ask the Secretary of State for Northern Ireland if he will make a statement on the preparations for the implementation of the Northern Ireland Protocol - Louise Haigh

Urgent question

To ask the Secretary of State for Housing, Communities and Local Government if he will make a statement on the Towns Fund - Justin Madders

Ten Minute Rule Motion

Supported Accommodation - Steve McCabe

Motion

Ecodesign for Energy-Related Products and Energy Information (Amendment) (EU Exit) Regulations 2020
- Alok Sharma

Motion

The Construction Products (Amendment Etc.)(EU Exit) Regulations 2020 - Christopher Pincher

General debate

Covid-19

Adjournment

Solar flares and electricity grid reliance - Paul Maynard

Westminster Hall

9.30 am - 11.00 am

Westminster Hall debate

Future of the Union Learning Fund - Lilian Greenwood

11.00 am - 11.30 am

Westminster Hall debate

Tackling worker exploitation in the textile industry in Leicester - Liz Kendall

2.30 pm - 4.00 pm

Westminster Hall debate

Future of the aviation industry - Chris Grayling

4.00 pm - 4.30 pm

Westminster Hall debate

Asylum seekers and permission to work - Neil Coyle

4.30 pm - 5.30 pm

Westminster Hall debate

Moorland burning - Olivia Blake

General Committees

9.25 am - 10.55 am

Fifth Delegated Legislation Committee - Debate
The draft Law Enforcement and Security (Separation Issues etc.) (EU Exit) Regulations 2020

(at 9:25 am)

Location: Room 10, Palace of Westminster

9.25 am - 10.55 am

Sixth Delegated Legislation Committee - Debate
The draft Coronavirus Act 2020 (Expiry of Mental Health Provisions) (England and Wales) Regulations 2020

(at 9:25 am)

Location: Room 14, Palace of Westminster

9.25 am - 10.55 am

Seventh Delegated Legislation Committee - Debate
The draft Common Fisheries Policy (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2020

(at 9:25 am)

Location: Room 9, Palace of Westminster

2.30 pm - 5.30 pm

Eighth Delegated Legislation Committee - Debate
The draft Hazardous Substances and Packaging (Legislative Functions and Amendment) (EU Exit) Regulations 2020, The draft Ozone-Depleting Substances and Fluorinated Greenhouse Gases (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2020

(at 2:30 pm)

Location: Room 10, Palace of Westminster

2.30 pm - 8.30 pm

Tenth Delegated Legislation Committee - Debate
The draft Bank Recovery and Resolution (Amendment) (EU Exit) Regulations 2020, The draft Securities Financing Transactions, Securitisation and Miscellaneous Amendments (EU Exit) Regulations, The draft Financial Holding Companies (Approval etc.) and Capital Requirements (Capital Buffers and Macro-prudential Measures) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2020, The draft Bearer Certificates (Collective Investment Schemes) Regulations 2020

(at 2:30 pm)

Location: Room 9, Palace of Westminster

Select Committees

8.45 am - 11.30 am

Northern Ireland Affairs Committee - Oral evidence
Cross-border co-operation on policing, security and criminal justice after Brexit

(at 9:30 am)

Naomi Long MLA, Minister of Justice, Northern Ireland Executive

Linda Hamilton, Deputy Director, EU Exit and Victims Support Division, Northern Ireland Executive Department of Justice

Location: Virtual meeting

9.00 am - 11.30 am

Work and Pensions Committee - Oral evidence
DWP's response to the coronavirus outbreak

(at 9:30 am)

Torsten Bell, Chief Executive, Resolution Foundation

Paul Johnson, Director, Institute for Fiscal Studies

Zoe Charlesworth, Head of Policy, Policy in Practice

Baroness Philippa Stroud, Chief Executive Officer, Legatum Institute

(at 10:30 am)

Andrew Forsey, National Director, Feeding Britain

Jason Strelitz, Director of Public Health, Newham Council

Stella West-Harling, Founder and CEO, Dartmoor Community Kitchen Hub

Sam Carter, Debt Adviser, StepChange

Mr Gary Vaux, representing National Association of Welfare Rights Advisers and Head of Money Advice Unit, Hertfordshire County Council

Location: Room 6, Palace of Westminster

9.00 am - 11.30 am

Committee on the Future Relationship with the European Union - Oral evidence
Progress of the negotiations on the UK’s Future Relationship with the EU

(at 9:30 am)

Aodhán Connolly, Director, Northern Ireland Retail Consortium

Stephen Kelly, Chief Executive, Manufacturing Northern Ireland

Victor Chestnutt, President, Ulster Farmers' Union

Location: The Macmillan Room, Portcullis House

9.30 am - 12.00 pm

Home Affairs Committee - Oral evidence
Channel crossings, migration and asylum-seeking routes through the EU

(at 10:00 am)

David Blundell QC, Barrister, Landmark Chambers

Ainhoa Campas Velasco, PhD student, University of Southampton

Michelle Knorr, Barrister, Doughty Street Chambers

(at 11:00 am)

Alp Mehmet MVO, Chairman, Migration Watch UK

Dr Peter Walsh, Researcher, Migration Observatory

Jill Rutter, Director of Strategy and Relationships, British Future

Location: Room 5, Palace of Westminster

9.30 am - 12.00 pm

Transport Committee - Oral evidence
Coronavirus: emergency measures for the railways

(at 9:30 am)

Katy Taylor, Chief Strategy and Customer Officer, Go-Ahead Group

Steve Montgomery, Managing Director of First Rail, FirstGroup

Dominic Booth, Managing Director, Abellio Group

(at 10:30 am)

Peter Wilkinson, Managing Director of Passenger Services, Department for Transport

Chris Heaton-Harris MP, Minister of State, Department of Transport

Neil Hart, Deputy Director for Passenger Services, Department for Transport

Location: The Boothroyd Room, Portcullis House

9.45 am - 12.00 pm

International Trade Committee - Oral evidence
UK trade negotiations

(at 10:00 am)

Hon Tony Abbott AC

Location: Virtual meeting

1.30 pm - 4.30 pm

Scottish Affairs Committee - Oral evidence
UK Internal Market Bill

(at 2:00 pm)

Professor Michael Keating, Professor of Politics, University of Aberdeen

Michael Russell MSP, Cabinet Secretary for Constitution, Europe and External Affairs, Scottish Government

(at 3:00 pm)

Paul Scully MP, Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Small Business, Consumers and Labour Markets), Department for Business, Energy and Industrial Strategy

Iain Stewart MP, Parliamentary Under Secretary of State, (Minister for Scotland), Scotland Office

Bruno Williams, Deputy Director, Frameworks Division, Cabinet Office

Location: Room 5, Palace of Westminster

2.00 pm - 4.30 pm

Treasury Committee - Oral evidence
Tax after coronavirus

(at 2:30 pm)

Arun Advani, Assistant Professor, Department of Economics, University of Warwick

Emma Chamberlain OBE, Barrister, Pump Court Tax Chambers

Robert Palmer, Executive Director, Tax Justice UK

Tim Worstall, Senior Fellow, Adam Smith Institute

Sir Edward Troup, Former First Permanent Secretary, HM Revenue and Customs

Location: Virtual meeting

2.00 pm - 4.30 pm

Environmental Audit Committee - Oral evidence
Energy Efficiency of Existing Homes

(at 2:30 pm)

Karen Brown, Senior Policy Advisor, Northern Housing Consortium

Russell Smith, Managing Director, Retrofitworks

George Munson, Senior Project Manager, Leeds City Council and the Core Cities Energy Efficiency Group

(at 3:30 pm)

Simon Ayers, Chief Executive Officer, TrustMark

Brian Berry, Chief Executive, Federation of Master Builders

Laura McGadie, Group Head of Energy, Energy Saving Trust

Mark Lynn, Managing Director, Eden Renewable Innovations Ltd (Thermafleece)

Location: Room 6, Palace of Westminster

2.30 pm - 4.30 pm

Petitions Committee - Oral evidence
Black history and cultural diversity in the curriculum

(at 2:30 pm)

Dr Marlon Moncrieffe, Senior Lecturer, School of Education, University of Brighton

Professor Claire Alexander, Professor of Sociology, University of Manchester

Lucy Stokes, Principal Economist, National Institute of Economic and Social Research

(at 3:30 pm)

Dr Christine Callender, Associate Professor, UCL Institute of Education

Allana Gay, Co-founder, BAMEed Network

Emily Miller, Head of Learning and Partnerships, Migration Museum

Caroline Wright, Director General, British Educational Suppliers Association

Location: The Wilson Room, Portcullis House

2.30 pm - 4.30 pm

Procedure Committee - Private Meeting

4.30 pm - 5.00 pm

Committee of Selection - Private Meeting

Joint Committees

2.30 pm - 5.30 pm

Human Rights (Joint Committee) - Oral evidence
Ministerial Scrutiny: Human Rights

(at 3:00 pm)

Rt Hon Robert Buckland QC MP, Lord Chancellor and Secretary of State for Justice

Location: Virtual Meeting

3.40 pm - 4.30 pm

Statutory Instruments (Joint Committee) - Private Meeting

Show Events from
All
Main Chamber
Westminster Hall
General Committees
Select Committees
Joint Committees

Share this page

Version: 2020.1.5.0