What's on in Parliament


Select a date
None
Commons sitting days
Lords sitting days

Tuesday 30 October 2018

Print Events
Loading...

The edited verbatim report of proceedings in the Commons and the Lords on this date can be found in the Official Report (Hansard)

Read the Official Report (Hansard)

Transcripts of select committee evidence sessions that took place on this date are published on the relevant committee's pages.

View the Committee A-Z

Main Chamber Click here to watch

2.30 pm

Oral questions

Support for the children of prisoners - The Lord Bishop of Gloucester

Oral questions

New trains service on the East Coast Main line between Newcastle and Edinburgh - Lord Beith

Oral questions

Importance of identification of spectrum conditions, such as dyslexia, ADHD and dyspraxia, on educational and other life outcomes - Lord Addington

Oral questions

Introduction of legislation to reduce the maximum bet for fixed-odds betting machines to £2 - Lord Griffiths of Burry Port

Legislation

Mental Health Units (Use of Force) Bill - Third reading - Baroness Massey of Darwen

Legislation

Northern Ireland (Executive Formation and Exercise of Functions) Bill - Second reading and remaining stages - Lord Duncan of Springbank

Show Speakers List
We are unable to retrieve the list of speakers for this item of business. Please refer to the Lords Whip site.

Debate

Extradition Treaty between the UK and the State of Kuwait - Lord Collins of Highbury

Show Speakers List
We are unable to retrieve the list of speakers for this item of business. Please refer to the Lords Whip site.

Orders and regulations

Data Retention and Acquisition Regulations 2018 - Motion to approve - Baroness Manzoor

Orders and regulations

Data Retention and Acquisition Regulations 2018 - Motion to regret - Lord Paddick

Grand Committees Click here to watch

3.30 pm

Orders and regulations

Draft Further Education Bodies (Insolvency) Regulations 2018 - Lord Agnew of Oulton

Orders and regulations

Newcastle Upon Tyne, North Tyneside and Northumberland Combined Authority (Establishment and Functions) Order 2018 - Lord Bourne of Aberystwyth

Orders and regulations

Draft Central Counterparties (Amendment, etc., and Transitional Provision) (EU Exit) Regulations 2018; Draft EEA Passport Rights (Amendment, etc., and Transitional Provisions) (EU Exit) Regulations 2018 - Lord Bates

Orders and regulations

Draft Electricity and Gas (Energy Company Obligation) Order 2018 - Lord Henley

Orders and regulations

Electricity and Gas (Powers to Make Subordinate Legislation) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 - Lord Henley

Orders and regulations

Child Support (Miscellaneous Amendments) Regulations 2018 - Baroness Buscombe

6.45 pm

Estimated rising time

Select Committees

9.30 am

Rural Economy Committee - Oral Evidence Session
Rural Economy

(at 9:45 am)
Ms Rebecca Burton, South West Regional Director, National Trust
Ms Gill Haigh, Managing Director, Cumbria Tourism
Ms Patricia Yates, Director of Strategy and Communications, VisitBritain

Location: Room 1, Palace of Westminster

10.30 am

Bribery Act 2010 Committee - Oral Evidence Session
Bribery Act 2010

(at 10:30 am)
Ms Cecilia Muller Torbrand, Program Director, Maritime Anti-Corruption Network
Mr Mark Jackson, CEO, Baltic Exchange
Mr Tim Springett, Policy Director, UK Chamber of Shipping
(at 11:35 am)
Ms Brook Horowitz, CEO, The International Business Leaders Forum Global
Mr Dominic Le Moignan, Director, GovRisk
Mr Phil Mason, Senior Anti-corruption Adviser , Department for International Development

Location: Room 4, Palace of Westminster

10.30 am

EU Justice Sub-Committee - Oral Evidence Session
Intellectual Property and the Unified Patent Court

(at 10:45 am)
Mr Kevin Mooney, Simmons and Simmons
Mr Stephen Jones, President, Chartered Institute of Patent Attorneys

Location: Room 3, Palace of Westminster

11.30 am

Intergenerational Fairness and Provision Committee - Oral Evidence Session
Intergenerational Fairness and Provision

(at 11:40 am)
Rt Hon Frank Field MP, Chair, Work and Pensions Select Committee, House of Commons
(at 12:30 pm)
The Rt Hon the Lord Forsyth of Drumlean, Chair, Select Committee on Economic Affairs, House of Lords

Location: Room 4A, Palace of Westminster

3.15 pm

Science and Technology Committee (Lords) - Oral Evidence Session
Forensic Science

(at 3:25 pm)
Mr Adrian Foster, Chief Crown Prosecutor, Crown Prosecution Service
Mr Chris Henley QC, Chair, Criminal Bar Association
Ms Abigail Bright, Junior Representative, Criminal Bar Association
(at 4:25 pm)
Professor Niamh Nic Daeid, Director of Leverhulme Research Centre for Forensic Science, Dundee University
Professor Dame Sue Black, Pro-Vice Chancellor for Engagement, Lancaster University

Location: Room 4A, Palace of Westminster

3.15 pm

Communications Committee - Oral Evidence Session
The internet: to regulate or not to regulate?

(at 3:30 pm)
Ms Katie O'Donovan, Public Policy Manager, UK, Google
Ms Rebecca Stimson, Head of Public Policy, UK, Facebook
Mr Hugh Milward, Director of Corporate, Legal and External Affairs, Microsoft

Location: Room 2, Palace of Westminster

3.20 pm

Regenerating Seaside Towns and Communities Committee - Oral Evidence Session
Regenerating Seaside Towns

(at 3:20 pm)
Mr Daniel Davies, Chairman, Institute of Licensing
Ms Brigid Simmonds, Chief Executive, British Beer and Pub Association
(at 4:10 pm)
Mr Gordon Marsden MP, Chair, All-Party Parliamentary Group for Tourism, Leisure and the Hospitality Industry
Mr Steve Double MP, Chair, All-Party Parliamentary Group for the Visitors' Economy

Location: Room 2A, Palace of Westminster

3.45 pm

SLSC Sub-Committee B - Private Meeting

Location: Room 3A, Palace of Westminster

4.00 pm

European Union Committee - Private Meeting

Location: Room 3, Palace of Westminster

Joint Committees

No business scheduled

Show Events from
All
Main Chamber
Grand Committees
Select Committees
Joint Committees

Share this page

Version: 4.24.1.14764